Translate

niedziela, 17 sierpnia 2014

ODDYCHANIE


Większość ludzi niewiele się zastanawia nad oddychaniem, zanim nie zaczną podnosić ciężarów. Od razu musisz zwracać uwagę jak oddychasz podczas ćwiczeń, aby od początku przyzwyczajać się do prawidłowego oddychania.

Kiedyś jeden z ćwiczących ciężarkami skarżył się, że lekarz stwierdził u niego nadciśnienie. Po nitce do kłębka okazało się, że przyczyną tego było wykonywanie ćwiczeń z zatrzymanym oddechem. Ćwiczył bowiem tak długo, jak długo mógł powtarzać ruch w bezdechu. Musiało to oczywiście zakłócić równowagę organizmu, bo zasadniczo nie należy występować przeciwko samoczynnie działającemu mechanizmowi oddychania. Ów młody człowiek, który obok ćwiczeń siłowych zastosował lekki ruch w terenie — trucht, przechadzki itp. w krótkim czasie doprowadził swój organizm do porządku. Mógłby jednak uniknąć całego kłopotu, gdyby od początku stosował się do udzielonych wskazówek.

W czasie ćwiczeń obowiązuje zasada swobodnego oddychania. W dodatku oddychania rytmicznego. Wdech powinien następować zawsze wtedy, kiedy mięśnie klatki piersiowej się rozciągają, czyli zazwyczaj w pierwszej fazie ruchu gdy jesteś w górnej pozycji (lub najłatwiejszej części ćwiczenia), wydech wówczas gdy się kurczą, czyli w drugiej części wykonywanego, kiedy pchasz ciężar przez najtrudniejszą część ćwiczenia.

W trosce o zdrowie, początkujący powinni unikać dużych obciążeń i wyciskania ciężaru stosując raczej ruchy dynamiczne, szybkie, obszerne.

Normalnie człowiek oddycha około 18 razy na minutę. W czasie wypoczynku i snu częstotliwość oddechu maleje, w czasie wysiłku — wzrasta. Dzieje się tak dlatego, że organizm przy intensywnej pracy zwiększa zapotrzebowanie na tlen. Dlatego też nie wolno przeciwstawić się organizmowi, gdy zachodzi potrzeba częstszego oddychania. Trzeba dążyć do tego, by ćwiczyć w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu lub na powietrzu, zwracając uwagę na pogłębienie oddechu i — od czasu do czasu — na energiczne wypychanie powietrza z płuc. Podobnie jak wyciśnięta gąbka po zwolnieniu ucisku szybko nasiąka wodą, tak samo płuca po gwałtownym wydechu szybko wchłaniają powietrze. Głęboki wydech przyczynia się również do usunięcia z płuc powietrza zalegającego. Przed podniesieniem każdego większego ciężaru, trzeba najpierw wykonać kilka głębszych, spokojniejszych oddechów i dopiero wówczas przystąpić do dźwignięcia ciężaru.


Po każdym zaś forsownym wysiłku należy najpierw oddech unormować, a potem dopiero kontynuować ćwiczenia.

1. Ćwiczenia z obciążeniem przy słabych mięśniach brzucha grożą przepukliną.
2. Zanim zatem do nich przystąpisz, musisz dobrze wzmocnić mięśnie brzucha.
3. Najlepiej rozluźnia się mięśnie ruchem potrząsania i strzepywania.


Wykonuj ten ruch tak, jakbyś chciał wytrzasnąć piasek z rękawów lub nogawek spodni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz